Ogłoszenia parafialne
19. Niedziela Zwykła
Niedziela, 10 sierpnia 2025
Dzisiaj, 10 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w rokuliturgicznym. Natomiast w piątek przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji sięgającej V wieku. W Polsce ta uroczystość obchodzona jest, jako święto Matki Bożej Zielnej. W piątek do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów, ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia, tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku Niebu. Porządek Mszy św. niedzielny. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. Maryi wniebowziętej polecamy też jubilatów i solenizantów całego tygodnia.
13 sierpnia - święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. W roku 1602 Mikołaj Zebrzydowski ufundował sanktuarium ku czci Męki Pańskiej, składające się z kilkudziesięciu kościołów i kaplic poświęconych tajemnicom Męki Pańskiej, oraz tajemnicom współcierpienia i triumfu Najśw. Maryi Panny. Od roku 1641 w Kalwarii Zebrzydowskiej znajduje się otoczony wielką czcią obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronowany w roku 1887. Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy papieża św. Jana Pawła II i wielu z nas.
Podobnie i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu jest jednym z najważniejszych maryjnych ośrodków pielgrzymkowych w archidiecezji krakowskiej. To duchowa stolica Podhala, duchowa stolica górali. Od wieków przybywają tu wierni z Podhala i z najdalszych zakątków Polski, a także Słowacji i Węgier, aby przed cudowną figurą Gaździny Podhala szukać pocieszenia i prosić Maryję o Jej opiekę. Polećmy Jej wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste.
W tym tygodniu patronują nam:
- 14 VIII - św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik obozu koncentracyjnego w Auschwitz, założyciel Niepokalanowa w Polsce i Japonii;
- 17 VIII - Święty Jacek Odrowąż, polski dominikanin, który poświęcił się misjom; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej, jest także patronem naszej Archidiecezji Krakowskiej.
Dziękujemy za sprzątanie kościoła. Na obecny tydzień powierzamy naszą parafialną świątynię mieszkańcom Klikuszowej z kolejnego rejonu. Sprzątanie kościoła w sobotę od godz. 9:00.
Życzymy dobrej niedzieli i tygodnia.
Szczęść Boże!