Ogłoszenia parafialne

19. Niedziela Zwykła

Niedziela, 13 sierpnia 2023

Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w rokuliturgicznym. Natomiast we wtorek przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji sięgającej V wieku. 

W Polsce ta uroczystość obchodzona jest, jako święto Matki Bożej Zielnej. We wtorek do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów, ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia, tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku Niebu. Porządek Mszy św. niedzielny. 

Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków, podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną. 

W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. Maryi wniebowziętej polecamy też jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

W tym tygodniu patronują nam:
  • 14 VIII - św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik obozu koncentracyjnego w Auschwitz, założyciel Niepokalanowa w Polsce i Japonii;
  • 17 VIII - Święty Jacek Odrowąż, polski dominikanin, który poświęcił się misjom; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej;
  • 18 VIII- bł. Sancja Szymkowiak, wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci”.

Dziękujemy za sprzątanie naszej świątyni. Na obecny tydzień powierzamy nasz parafialny kościół mieszkańcom Trutego od nr 37. do nr 42F. Sprzątanie w sobotę od godz. 9:00.


Życzymy dobrej niedzieli i tygodnia.
Szczęść Boże!