Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Niedziela, 1 stycznia 2023

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że wczoraj o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł papież-senior Benedykt XVI. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Był 265. papieżem Kościoła katolickiego. Uczynił wiele gestów wskazujących na głęboką znajomość i szacunek dla Polski i polskiego Kościoła. Odszedł do Domu Ojca. Niech odpoczywa w Pokoju.

W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie, ale Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem Źródło i Początek naszego życia - Jezusa.

Dzisiejsza uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju, szczególnie na Ukrainie. Nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi.

U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na miłość Bożą, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym, pełnym zdrowia, szczęścia i miłości!

W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą, zgodnie z dawnym polskim zwyczajem - na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego,co tłumaczymy jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat.
W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecam tę dodatkową składkę ofiarności Parafian! Porządek niedzielny.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek od godz. 16:30, spowiedź przed pierwszym piątkiem i Msza św. o godz. 17:00. Na czwartek, zapraszamy uczniów na Mszę św. i konferencję, w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania.

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź na każdej Mszy św.,z racji uroczystości Objawienia Pańskiego. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalnąbędą w czwartek od godz. 9:00.

W pierwszą sobotę zmianka tajemnic różańcowych i różaniec w intencji naszej Ojczyzny od godz.16:15. Prowadzą Róże Różańcowe. A w przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.

W naszej Parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwana kolęda.

• Poniedziałek, 2 stycznia - św. Bazyli Wielki (329-379) i św. Grzegorz z Najzanzu (330-390), biskupi żyjący w IV wieku i doktorzy Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

Bóg zapłać tym, którzy w tym tygodniu sprzątali kościół. Na obecny tydzień powierzam świątynię mieszkańcom Klikuszowej od nr 178 do 184. Sprzątanie w sobotę od godz. 9:00.